• lucid dream

  13.
  Ben ne zaman rüyamda hakimiyeti ele alsam, bilincim beni hemen uyandırıyor. Yalnızca bir rüyamda kontrolü elde edebilmiştim, onda da malesef uçmak falan aklıma gelmemişti. Yalnızca olduğum mekandaki diğer odaları merak edip gezivermiştim, sonrası uyanış zati.
  3 ... git schopenhauer oku gel
 • osmanoğulları

  41.
  Yazılmış ancak sonradan silinmiş entrye ithafen yazılmıştır:

  Bilim, medeniyet görmüş sayabilirsiniz kendinizi sayın balkanlara kışkışlanmış insanlar. Ki görmüş olmanız dünya için pek bir şey değiştirmemiş hala balkanlardan bir isim göremedik uzaya çıkan ya da bilimsel bir devrim gerçekleştiren. Ancak türkiye kadar işte.

  Ama ama ama.. kendinize "benliğimi" korudum diyemezsiz, tartışmaya bile açık değil bu. Siz böyle derseniz zira bizler, tozlu tarih sayfalarından benliğinize nasıl darbeler vurulduğuna şahit olup ve bundan kaynaklı olarak şu an nasıl bir yaşam tarzı sürdürdüğünüzü görüp, aradaki uçurumun ne kadar derin olduğunu fark edip size yeniden acımak durumunda kalacağız. Lütfen.

  Cahiller için edit: tesla 21. Yüzyılda balkanlar olarak adlandırdığımız coğrafyada ama o zamanın avusturya'sında doğdu, yani bugünün avrupa ülkesinde. Aynı coğrafya ama farklı ülke farklı sistem. Ayrıca tesla Amerikan vatandaşı olup, eğitimini çalışmalarını amerika'da sürdürmüştür. Sen hiç sarmakla uğraşma çöpe at onu, bozuk o yenmez guzum.
  3 -3 ... git schopenhauer oku gel
 • uludağ sözlük mizah seviyesi

  32.
  Trolüm diye ortada gezenlerin belirledikleri seviye-siz-dir. Biliyorsunuz onlardan burada çok var, ya öyle olduklarını zannedenlerin. Ne diyeyim para birimimizin değerine bakıp ne kadar gülüyorsam, uludağ sözlük yazarlarının da yazdıklarına o kadar gülüyorum işte. Mizah seviyeleri türk parasının dolar karşısındaki değeri gibi, öyle düşük..
  2 ... git schopenhauer oku gel
 • nasıl yaşlanmak isterdiniz

  24.
  Eskimeden.
  1 ... git schopenhauer oku gel
 • kadınların yapamayacağı şeyler

  20.
  Azıcık tarih okuyun be. Orduyu yönetemez deyip salyalı ağızlarınızla yarım yarım gülmek kolay asalaklar. Kadınlar sizin babanızın ne iş yapacağına, ülkenizin para değerine, nerede hangi fabrikayı kuracağınıza kadar nüfuz etmişler. Mecazi anlamda söylemiyorum, dünya ne kraliçeler ne kadın yöneticiler gördü ve halen görüyor. Sırf bilgisizliğinizden dolayı size gösterilen şeyle yargı oluşturup bununla gurur duyuyorsunuz.

  Bir de kadınlar için Hâlâ komik olamaz, dolaylı olarak eyler gibi saçma sapan düşünce savuruyorsunuz etrafınıza. insan güler güldürür, ağlar ağlatır, sever sevdirir; bunlar her birimizde cinsiyete bağlı olmaksızın tür olarak doğamızda var. biyoloji de mi antropoloji de mi okuyorsunuz siz. Olayı cinsiyete bağlayacak kadar cahil ve aptal olmayı seçip dünyayı 150 yıl sonrasından takip etmeye devam mı edeceksiniz gerçekten? Yok ya bu bizim türk erkeklerine ne zaman 21. Yy güncellemesi gelecek diye beklemek çok sıkıcı, umutsuz vakasınız bokunuzda boğulun.
  12 -2 ... git schopenhauer oku gel
 • z kuşağındaki en irrite edici şeyler

  17.
  Kesinlikle ama kesinlikle her şeyi arzu etmeleri ve arzu ettikleri şey için asla emek vermek istemeyip sabırsız davranmaları. Bu onları felakete sürükleyecek bir mevzu..
  Bunun haricinde ünlülere rahatsız edecek boyutta "fan" olmaları. Bu konuda z kuşağının genel eğilimi şu: ben birini idol olarak alayım, ona hayatımı, hayal dünyamı adayayım. Bunun yanında asla müzikten şarkıdan, bir eserin estetik değerinden anlamazlar ve bu olgular onlar için hiçbir şey ifade etmez. Varsa yoksa idollerinin özel hayatları, uçuk kaçık ve her şeye yönelik olan arzuları ve asla bir şey için sabır göstermemeleri. Ve tabi gözlerinin de onunla konuşsan bile ya çevrede ya da telefonunda olması.

  Ailenin ve öğretmenlerin çeki düzenleriyle bu eğilimlerinden kurtulabilirler. Tabi doğuştan bu eğilimde olmayanları da var -her kuşakta olduğu gibi- ama oranları az gibi.
  1 ... git schopenhauer oku gel
 • ben bu yazıyı anneanneme yazdım

  163.
  Senin o güzel ellerinle yaptığın içli köfteleri de severim, kısa boyunu da severim. Küçüklüğümü birlikte geçirdiğim koruyucu meleğim benim. Hem ahlakına hem de elinin lezzetine aşığım be anneannem ya.
  1 ... git schopenhauer oku gel
 • az bilinen görgü kuralları

  413.
  Hocalarınızın yanında ve yaşça büyük bir insanların yanında teklif edilmedikçe, ki ilk teklifi kabul etmeyip ikincisi beklenmeli, sigara içilmemeli. Tekliften kastım, o kişinin sizin normalde sigara içtiğinizi biliyor olması ve benim yanımda rahat olabilirsin evlat hissiyatını vermesinden bahsediyorum.
  Bunun yanında, yine bu insanların yanında rahat davranmak, bacak bacak üstüne atarak oturmak.. bunlar ayıptır ya hu. Böyle insanlar bana aşırı laubali ve arkadaş olmak için iğrenç geliyorlar.

  Çok az insanın bildiği şey: ortamına ve kişiye göre davranmak.

  Ayrıca şunu da eklemeden geçemeyeceğim; bir insanın sizden küçük olması ona rahat davranma hakkını size vermiyor. Herkese karşı saygı ve mesafe en doğrusu, bunu bilin.
  2 ... git schopenhauer oku gel
 • tek tip sigara paketi uygulaması

  70.
  Aptalca, anlamsız, saçma.. ne içtiğimi bilmiyorum sayenizde, nikotin oranı kaç yazmıyor paketlerde. Hayır iki saat internete bakasım da gelmiyor öyle içiyorum yani. Zaten nasıl başardıysanız tadı da eskisi gibi değil, harmanına da mı karışabiliyor devlet çözemedim gitti. Ama bu beni yıldırmaz, çünkü hayattaki sayılı zevklerimden birisi sigara içmek, bilin istedim.
  1 ... git schopenhauer oku gel
 • yazarların başına gelmiş en absürt olay

  17.
  Hâlâ hatırladıkça hadi adam maldı ben de mi maldım diyorum kendi kendime. (Bu arada evet ben malın tekiyim.) Neyse Olay şöyle:

  kedimi daha sahipleneli 2 gün olmuş, o günün akşamında kedim camdan aşağı düştü. Ama gözümün önünde düştü, yani olayın aşırı farkındayım. Tabi şoka girdim, beynim noluyor guzum be alarmları veriyor.. hemen saniyesinde cama çıktım, etraf zifiri karanlık, kedim ise aşağıdan kendisini yırtarcasına miyavlıyor. Ben iyice panik oldum kedinin sesini duyup kendisini göremeyince. Sonra o anda "ablam noldu?" Diye birinin bana seslendiğini duydum, bir baktım karşı komşum kambur amca ağzında sigarasıyla bana bakıyor. Kendisini hiç de sevmem ki zaten mahallenin sapığı olarak da adı çıkmış. Neyse ben de o an nasıl bir malsam amca, kedimi gördün mü aşağı düştü sanırım? Dedim. Tabi o an beynim: nasıl 'sanırım' gerizekalı kedi gözünün önünde düştü hem de aşağıda ciyaklıyor hayvan, kafana senin gerzek, ve tonlarca küfür halinde. Neyse bunu geçtim asıl mal olan amca.. diyor ki: yok ablam yan bina beyaz bi poşet attı aşağı.. (ne poşeti amca ya hadi onu geçtim hayvan bir tarafını yırtıyor zaten o an) tabi aslından da mal olan ben: nereye, hani ne renkti.. diyerekten amcayla sohbet etmeye başladık. Yok şuraya attı yok beyazdı yok ben gördümdü yok kötü komşuluktu derken.. ben bir anda olayın şokunu atlatıp amcaya bir şey demeden hemen aşağı inmeye koyuldum tabi..
  Buradan sesleniyorum, senin kıyak kafana tüküreyim kambur amcam ya, ayrıca abla da sensin mk. Neyse bu kadardı Hoççakalın.
  (Kediye hiçbir şey olmadı tabi o gün.)
  2 ... git schopenhauer oku gel
 • yurtdışına gitmek için en garanti yol

  3.
  Hedef ülkedeki Herhangi bir eğitim programına kaydolmak.
  1 ... git schopenhauer oku gel
 • anne sevgisinin de sınırı vardır

  3.
  Katıldığım önerme. Bu düşünceyi en iyi yansıtan filmlerden biri de melankoli filmidir. Filmin tam sonunda kopan kıyamet sırasında, anne çocuğun elini bırakır ve kendi derdine düşer. Harika bir anlatım.

  Tabi uç örnekler bu türden önermelerin doğruluğunu açıklamada pek değerli değildirler ama yine de günlük yaşamda da bu gerçek malesef kendisini ele verir. Bazı çocuklar, bazı çocuklara göre daha şanslıdır bu konuda. Çünkü birisinin annesi bir durumdan paçasını kurtarmak için çocuğunu kolayca kullanırken bir diğeri bunu yapmaktan kaçınır. Örneğin kendi hatasını çocuğun üstüne yıkma, babayla kavgada çocuğu suçlama vb.. Ama size şimdi en acısını ve çocuğun da ömrü hayatı boyunca unutamayacağı bir seçenekten bahsedeceğim: annenin çocuklarına eşit davranmaması gerçeği. Yukarıdaki olaydan devam edecek olursam eğer, annenin, kötü durumla baş etmek için bir çocuğunu illa seçecektir ve bu çocuk daha az sevdiği çocuk olacaktır.

  Eğer ilk ya da ortaçağda yaşasaydım bir çocuğun Annesi tarafından "yeterince" sevilmemesi durumunun çocuğun başına gelen bir lanet ya da beddua olduğunu ileri sürerdim. Çünkü ne yazık ki annenin sevgisini eksik tadan bu çocuklar ne hayatları boyunca birileri tarafından yeterince sevilebileceklerine inanırlar ne de birisini yine yeterince sevebilirler. Sevgiyi tam anlamıyla yaşayamamak en büyük ceza biz yalnız varlıklar için. Doğru ya da yanlış, ama en azından benim deneyimlediğim şeyler beni bu yola çıkarıyor.

  Yavrusunu yeterince sevme kabiliyeti olmayan anneler, kişinin hayattaki en büyük düşmanı ve aynı zamanda da en büyük zaafıdır. Bu kadar.
  4 ... git schopenhauer oku gel
 • masterchef türkiye

  602.
  Diğer ülkelerin masterchef programlarını incelediğim kadarıyla, bu programın Türkiye versiyonunda yapılan yemekler yaratıcılıktan, yeniliklerden ve güzel sunumlardan yoksun. Örneğin masterchef avustralya, masterchef türkiye'yi bırakın 5-6'yı, 70'e katlar.
  -1 ... git schopenhauer oku gel
 • yazarların doğum günleri

  43.
  Dört ekim. takvimde olmayan bir ayda doğsaydım sanırım daha iyi olurdu.
  3 -1 ... git schopenhauer oku gel
 • ağızdan öpüşen hacılar

  12.
  Fotoğrafın altındaki şu gerçek beni korkutuyor; fotoğraftan görüldüğü üzere öyle tutkulular ve bunu yapmaya öyle alışkınlar ki, demek ki diyorum genç ya da belki çocuk yaşlardan itibaren böyle yaşıyorlar bunlar. Yani din, hacı-hoca adı altında allah affetsinlik olaylar oluyor da haberimiz yok.
  1 -4 ... git schopenhauer oku gel
 • ulu itiraf

  13.
  Sanırım bir şekilde kavga, gürültü, şiddet yüklüyüm, özellikle şu sıralar. Ya da insanlar gelip benim canımı bilerek sıkıyorlar. Hangisinden dolayı ortalığı ateşe veriyorum bilmiyorum. Ama bir gün o ateşin büyüyüp beni yutmasından korkuyorum.
  3 ... git schopenhauer oku gel
 • tavuk pilav ayran

  31.
  Bu üçlüyü o kadar seviyorum ki, başlığa bugün girilen tüm entryleri artı oyladım. Valla yemiş kadar oldum şu an. Böyle bir aşk.
  2 ... git schopenhauer oku gel
 • yazarların ruh halini anlatan gifler

  26.
  yazarların ruh halini anlatan gifler
  1 ... git schopenhauer oku gel
 • eminem

  740.
  Eminem, sagopa kajmer'den çok daha fazlası. Çünkü o yalnızca amerika'ya değil dünyaya mâl olmuş bir isim. Kesinlikle rap dahisi olarak tanımlayabiliriz onu, onun gibi bir sanatçı özellikle rap konusunda her ülkede yok. Yazdığı sözler, ses oyunları, sesini kullanış biçimi, kliplerindeki kalite ve her şeyiyle kesinlikle bir dahi. Bunun yanında son yıllarda annesiyle arasını düzeltti, hatta bir parçasında da bundan bahsetti.
  3 ... git schopenhauer oku gel
 • lose your soul

  3.
  Bugün keşfettiğim şarkı, neden daha önce karşılaşmadım diye üzgünüm..

  Dead Man's Bones grubunun insanı alıp götüren, bedeni hareketli bir tempoya sokarken, sanki ruhunuzu da içinizde bir yerlerde cenin pozisyonu alıp umutsuzca acının geçmesini bekliyormuşçasına bir hale sokuyor. En azından beni.

  Sözleri:

  Oh
  You're gonna lose your soul, tonight
  You're gonna lose your soul
  You're gonna lose you're soul tonight, tonight

  Oh
  You're gonna lose control, tonight
  You're gonna lose control
  You're gonna lose control tonight, tonight, tonight

  I get up in the morning
  To the beat of drum
  I get up to this feeling
  Keeps me on the run
  I get up in the morning
  Put my dreams away
  I get up, I get up, I get up again

  https://youtu.be/bTNCS97syOA
  1 ... git schopenhauer oku gel
 • yeni şeyler getiriyorum